Horská Chata rehek - na úvodní stránku
Ukrajinská vlajka

Vážení hosté,
V naší chatě jsme ubytovali uprchlíky z Ukrajiny, kteří u nás budou bydlet tak dlouho, jak budou potřebovat. Chatu v současné době tudíž nepronajímáme.

Děkujeme za pochopení

Dovolená na Šumavě ?

Cílem tohoto povídání je informovat Vás, co příjemného, nebo nepříjemného Vás čeká, pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Šumavě.

Čistý vzduch

První, co Vás může překvapit při příjezdu z Prahy, či z jiného města, je čistý vzduch. Pokaždé, když přijedu z Prahy do Nových Hutí, ať už autobusem, či autem, mě při prvním nádechu překvapí, jak Šumavský vzduch voní. Obzvláště k večeru, když padá rosa, je vůně vzduchu nejintenzivnější. Vůni jde těžko popsat. Je to kombinace vůně lesa, louky, vlhké hlíny ? Těžko říct.

Samozřejmě, na dobré věci si člověk snadno zvykne a po určité době přestane vůni vzduchu přímo vnímat. To, jak čistý vzduch vlastně dýchá, se mu pak opět připomene, pokud stane poblíž silnice a kolem projede nějaký dopravní prostředek. Je překvapivé, jak je lidský čich citlivý. Už se Vám někdy stalo, že jste stáli 50 metrů od silnice a cítili odpudivý zápach právě projíždějícího linkového autobusu ? V Praze asi těžko, ovšem na Šumavě je to možné.

Možná jste už slyšeli termín vzdušné lázně. Nevím, jestli se dají Nové Hutě označit za vzdušné lázně, ani nevím, jaká kritéria musí vzduch splňovat, aby se dala lokalita označit za vzdušné lázně. Jsem alergik a rodiče se rozhodli na Šumavu odstěhovat, když jsem byl malé dítě. Rozhodli se kvůli lepšímu životnímu prostředí. Pravdou ale je, že Šumava je asi méně vhodná pro alergiky, než přímořské oblasti, zvláště na jaře, kdy kvetou jehličnaté stromy. V té době často najdete na zaparkovaném autě souvislou vrstvu pylu.

Lesy plné vody

Další charakteristickou vlastností Šumavy jsou vlhké lesy. O lese se říká, že je zásobárnou vody. Pravdou je, že les dokáže pojmout ohromné množství vody, ale Šumava mi připadá v tomhle ohledu nadprůměrná. Při procházce šumavským lesem je voda cítit odevšud. Příčinou bude asi nižší průměrná teplota a nadprůměrné srážky.

Na šumavském lese vidím jako jeden z největších kladů absenci klíšťat, alespoň v lokalitách okolo Nových Hutí, kde je dostatečná nadmořská výška. Zato mouchy Vás mohou v lese v letních měsících potrápit hodně. Pokud jdete v červenci, nebo srpnu sbírat houby, či borůvky, pak Vám repelent pravděpodobně prokáže velmi dobrou službu. Při jízdě na kole postačí, když se budete pohybovat rychlostí větší, než běžná moucha.

Klid, samota

Na Nových Hutích rozhodně nečekejte žádný bujarý společenský život. Dalo by se říct, že tu chcíp pes. Žádné diskotéky, noční bary, ale ani bowling tu nejsou. Pokud toužíte po společenském vyžití, mustíte zajet do Vimperka (13 km), pokud si chcete zahrát v kasinu, musíte až do Strážného (25 km). Obchod na návsi je otevřený pouze ve všední dny do asi 16:00, kdy prodavačka odjíždí domů do Vimperka. Pro někoho je tohle mínus, pro jiného plus.

Procházku lesem, při níž nepotkáte živáčka, asi ocení jako plus každý.

Ani v zimě tu vymoženosti jako projížďka na skůtru nečekejte. Pokud po takovém druhu vyžití toužíte, raději zamiřte například do Krkonoš.Kontakt

Mobil: +420 724908091
Adresa: Lidija Kuncová, Nové Hutě 36, Nové Hutě, 385 01 

Nemáme volno ? Zkuste sousedící penziony: Penzion České chalupy, nebo Penzion U modřínu.

Daňový poradce